Rok 2010 - 2013
Dodane przez apollonin dnia 18-12-2013 10:04Sprawozdanie
z działalności koła Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. za okres 2010 r-2020 r


Zarząd Koła PZN w Gorzowie Wlkp. opiera swoją działalność na pracy społecznej członków, która polega na przyjmowaniu osób niepełnosprawnych z dysfunkcja narządu wzroku, z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności w poczet członków PZN, związek osobom zrzeszonym pomaga społecznej integracji, rehabilitacji, wyrównywaniu szans w dostępie do informacji, edukacji, zatrudnieniu i aktywności społecznej. Prowadzimy ewidencje działalności dorosłych, młodzieży i dzieci, dokumentację z całokształtu działalności.
W latach 2010 -2013 zorganizowano następujące spotkania, imprezy, turnusy rehabilitacyjne, szkoleniowe itp.
1. Zebrania informacyjne dla nowo przyjętych członków, zebrania organizowane są co pół roku.
Celem tych zebrań jest udzielanie informacji na temat przysługujących ulg i przywilejów, zapoznanie z działalnością związku a przede wszystkim zapoznaniem możliwościami prowadzenia rehabilitacji.
Spotkania te są niezbędne ponieważ osoby tracące wzrok zamykają się w sobie, tracą pewność i wiarę w siebie, nie chcą wychodzić z domu.
2. W okresach przedświątecznych odbywają się spotkania dla samotnych członków koła w tym:
- spotkanie opłatkowe – wigilia dla samotnych odbyła się w dniu 17.12.2010 roku i 14.12.2011 r i 14.12 2012 r w Barze Miś.
- Na spotkaniu jest wigilijny poczęstunek, dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia świąteczne, śpiewamy kolędy. Każdy z uczestników spotkania otrzymuje upominek oraz paczkę żywnościową.
Spotkania przebiegają w bardzo miłej i serdeczniej atmosferze, integrują środowisko osób samotnych z wadami wzroku.
3. Impreza z okazji Dnia Dziecka w roku 2010 r odbyła się w Muzeum Chleba w Bogdańcu w której uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami i opiekunami. Na świeżym powietrzu była wspólna zabawa, gry, konkursy, jazda na konikach i bryczkami oraz pokaz wypieku chleba.
4. W czerwcu 2011 r dzieci brały udział w imprezie wyjazdowej do ZOO Safari w Świerkocinie , gdzie zapoznały się ze zwierzętami z wielu zakątków świata , ich zwyczajami i ich życiem.
5. W czerwcu 2012 r dzieci wyjechały na imprezę integracyjną do Wioski Labiryntów i Źródeł w Paprotach gmina Malechewo gdzie wśród labiryntów wierzbowych uczestniczyły w grach i zabawach.
6. W czerwcu 2013 r odbyła się impreza wyjazdowa z okazji Dnia Dziecka
do Wioski Hobbitów
Spotkania zakończyły się wspólnym obiadem i rozdaniem upominków. Imprezy z okazji Dnia Dziecka są imprezami integracyjnymi zarówno dzieci niewidomych i słabo widzących, często z porażeniem mózgowym, jak też ich rodziców i opiekunów.
7. W dniu 25.10.2010 r , 24.10.2011 r , 26.10.2012 r i 21.10.2013r odbyły się Imprezy Integracyjne z Okazji Dnia Białej Laski. Spotkania te są pełne niezapomnianych przeżyć, ponieważ w gronie osób podobnych do siebie czują się dobrze i nabierają pewności siebie. Zawierają nowe znajomości, otwierają się na świat, integrują się ze środowiskiem. Zabawy taneczne przy muzyce, wspólne śpiewanie pozwalają na rozładowanie stresu i spędzenie czasu w radosnej atmosferze.
Imprezy integracyjne dla osób niewidomych słabo widzących odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON oraz dużemu zaangażowaniu wolontariuszy koła.
8. W roku 2010 , 2011, 2012 odbyły się turnusy szkoleniowe dla członków koła, podczas których prowadzone są różnego rodzaju rehabilitacje tj. podstawowa, lecznicza, społeczna, zawodowa, orientacji przestrzennej (poruszanie się z białą laską) i nauka życia codziennego. Turnusy takie odbywają się w ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym Klimczok w Ustroniu Morskim.
9. Turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy, podczas którego uczestnicy podawani są zabiegom leczniczo-rehabilitacyjnym. Uczestnicy spędzają czas na pogadankach, pokazach sprzętu rehabilitacyjnego i optycznego, wycieczkach, wieczorkach tanecznych. Turnusy odbyły się w Ośrodku „Klimczok” w Ustroniu Morskim a także zorganizowaliśmy turnus rehabilitacyjny w Zawoi w 2012 r , a w 2013 r turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Beskid w Sarbinowie i wypoczynkowy w maju 2010, 2011 , 2012 r, 2013 r w Świnoujściu w ośrodku Posejdon,
10. Wieczorki integracyjne taneczne z konkursami – Andrzejki
11.Biwak integracyjny w miesiącu sierpniu 2010 r w Ośrodku wypoczynkowym w Lubniewicach, oraz wycieczkę Kraków - Bochnia-Łagiewniki- Zakopane-Bukowina Tatrzańska- Wadowice - czerwiec 2011 r a w czerwcu 2012 zorganizowaliśmy wycieczkę w Góry Sowie + Adrspach – Skalne Miasto w Czechach , wycieczka do Panoramy Racławickiej
we Wrocławiu i do Częstochowy
12.Organizujemy jednodniowe wyjazdy integracyjne nad jezioro
w Lubikowie czy Łowisko Azyl, jednodniowe wyjazdy nad morze do Dziwnowa.
13. Organizujemy wyjścia do Teatru , Filharmonii.


Poza tym staramy się pozyskiwać środki finansowe i rzeczowe od sponsorów i ludzi dobrej woli. Na co dzień współpracujemy z Okręgiem Lubuskim PZN, urzędami państwowymi, instytucjami na terenie miasta Gorzów Wlkp., gmin i powiatów gorzowskiego i sulęcińskiego.